عوارض جسمانی رابطه مقعدی

  1. مقعد خشک و فاقد لغزندگی و چربی واژن است

به دلیل خشکی دهانه مقعد، دخول می‌تواند باعث پارگی بافت داخل مقعد بشود و علاوه بر خونریزی، باکتری‌ها و ویروس‌ها را وارد جریان خون کند. این اتفاق باعث گسترش بیماری‌های جنسی مانند ایدز شود. رابطه مقعدی 30 برابر بیشتر از رابطه واژنی، خطر ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهد. همچنین قرار گرفتن در معرض  اچ پی ویممکن است به ایجاد زگیل‌های مقعد و در ادامه به سرطان مقعد منجر شود. حتی استفاده از روان کننده‌ها و روغن‌ها با اینکه به ظاهر به رابطه کمک می‌کند اما نمی‌تواند از پارگی‌ها این ناحیه جلوگیری کند.

  1. بافت داخل مقعد آسیب پذیر است

بافت خارجی پوست دارای لایه‌هایی از سلول‌های مرده است که به عنوان محافظ در برابر عفونت‌ها عمل می‌کند. اما بافت داخل مقعد این لایه‌ها را ندارد و با آسیب یا پارگی، به سادگی عفونت‌ها وارد جریان خون می‌شود. با این وجود بسیاری از زنان قبل از ازدواج از ترس پاره شدن پرده بکارت رابطه مقعدی را بهتر می دانند

3. مقعد برای نگهداری مدفوع طراحی شده

 

عضله حلقوی مقعد، بعد از دفع تنگ می‌شود، در این هنگام که عضله تنگ است، دخول بسیار دردناک و سخت می‌شود. به مرور زمان باعث آسیب دیدن اسفنکتر (عضله انعطاف پذیر در دهانه خارجی مقعد) شده و قابلیت انعطاف و کنترل آن از بین می‌رود.

4. مقعد پر از باکتری و میکروب است

حتی اگر هر دو طرف سکس هیچ بیماری مقاربتی یا عفونی نداشته باشند، باکتری‌های موجود در مقعد توانایی انتقال  بیماری به آلت تناسلی مرد را دارد. به دلیل نزدیکی مقعد به واژن، ورود  میکروبهای مقعد به واژن به وسیله آلت تناسلی مرد، بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به عفونت واژن و آسیب‌های جدی واژن شود. بنابراین دخول آلت به واژن پس از رابطه مقعدی، به شدت خطرناک بوده و به هیچ وجه نباید انجام داد

رابطه مقعدی می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد. همچنین رابطه دهانی با مقعد می‌تواند برای هر دو طرف خطر هپاتیت، عفونت یا زگیل، HPV و دیگر عفونت‌ها. همچنین در صورت ورود اسپرم از دهانه مقعد به واژن، حاملگی می‌تواند اتفاق بیفتد. به دلیل ماهیت انعطاف ناپذیر مقعد، بر اثر یک جابجایی یا فشار نابجا، امکان شکستگی آلت تناسلی مرد وحود دارد.

آسیب‌های روانی از عوارض رابطه مقعدی

مقعد صرفا وسیله دفع مدفوع است و در هر دو جنس ساختار مشابهی دارد، بنابراین رابطه مقعدی برای زن به عنوان از بین رفتن زنانگی و ماهیت بدن اوست. این اتفاق باعث ایجاد بحران‌های وجودی و زیر سوال رفتن زن بودن می‌شود. به ویژه اگر اولین رابطه جنسی از پشت صورت بگیرد، ممکن است افسردگی، ترس از رابطه، بی میلی جنسی، جدایی عاطفی و مشکلات روحی و روانی دربانوان شود.

در واقع رابطه واژینال و استفاده از قابلیت طبیعی بدن، علاوه بر لذت جسمی و جنسی، باعث تجربه لذت روحی و ارضای عاطفی زن نیز می‌شود. مردان به دلیل آسیبی که در حین رابطه مقعدی به زن وارد می‌کنند، در آینده احساس گناه را تجربه می‌کنند. مختل شدن هویت مردانه و زندگی جنسی سالم، افسردگی، احساس حقارت، اعتیاد به رابطه جنسی ناسالم و ضربه‌های روحی دیگر را به دنبال دارد.

رابطه مقعدی باعث زود انزالی می‌شود. مرد به سرعت از این ناحیه ارضا می‌شود و زن به دنبال راهی برای ارضای خود می‌گردد، این مسئله فشار روحی برای دو طرف ایجاد می‌کند. بنابراین عوارض رابطه مقعدی هم آسیب‌های جسمانی و هم آسیب‌های شدید روحی را به دنبال دارد. بهتر است برای کسب لذت زودگذر، آسیب‌های طولانی مدت را در خود و یا همسرتان ایجاد نکنید.

راهکارهای کاهش عوارض رابطه مقعدی

تنها راه از بین بردن خطرات و عوارض رابطه مقعدی، اجتناب و انجام ندادن آن است. نکاتی برای افزایش ایمنی رابطه مقعدی را بیان می‌کنیم اما تاکید می‌کنیم هیچکدام از آن‌ها به طور کامل از آسیب دیدن شما محافظت نخواهد کرد:

  • استفاده از کاندوم برای محافظت از گسترش بیماری‌ها و عفونت‌ها بسیار مهم است.
  • از وارد کردن آلت به دهان یا واژن بعد از رابطه مقعدی جلوگیری کنید و حتما قبل از دخول و بعد از خروج از مقعد از کاندوم جدید استفاده کنید.
  • برای کاهش خطر آسیب به اسفکتر، از مقدار زیادی روان کننده استفاده کنید. با این حال خطر پارگی و آسیب دیدن مقعد همچنان وجود دارد.
  • قبل از رابطه مقعدی، برای کاهش خطر پارگی و آسیب، ریلکس کنید. دوش آب گرم ممکن است به شما کمک کند.
  • اگر رابطه مقعدی دردناک است، در هر مرحله ای که بود آن را متوقف کنید.
  • اگر بعد از رابطه مقعدی خونریزی داشتید یا هنگام تخلیه مدفوع سوزش یا درد احساس کردید حتما با پزشک مشورت کنید.

 

 

همسر وی آی پی
ارسال دیدگاه